Pomoc prawna online

Podatek od sprzedaży na Allegro

Ważna informacja dla osób sprzedających przedmioty na allegro. Urzędnicy skarbówki chcą prześwietlać nawet archiwalne aukcje do pięciu lat wstecz! Zgłaszają się firmy które chcą przygotować odpowiedni program. ZUS chce aby wyszukiwane były szczegółowe dane osobowe jak również informacje dotyczące kosztów wysyłki, numery kont bankowych, telefony i maile.

Pytanie po co naszej drogiej skarbówce taka wyszukiwarka? Zgodnie z tym co powiedziała pani Ewa Tarnowska-Wolańska „Urzędnicy ze specjalnej komórki do spraw handlu internetowego działającej w tutejszej Izbie Skarbowej będą mogli pozyskać informacje dotyczące transakcji kupna – sprzedaży i tym samym sprawdzić, kto nie odprowadza należnego podatku”.

Obawiać powinny się przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą w sieci poprzez allegro. Jednak co istotne nie tylko prowadzący firmę musi zapłacić . Również osoby fizyczne z allegro kupujące jak i sprzedające mogą mieć taki obowiązek.

Obowiązek ten, spoczywa na tej osobie, która sprzedaje przedmiot, który posiadała krócej niż 6 miesięcy. Osoba uzyskująca dochód z takiej sprzedaży musi wpisać do formularza PIT w rubryce inne dochody a także zapłacić daninę według skali podatkowej. Podatek od kupna przedmiotu zapłacimy wtedy gdy zakupiliśmy go prywatnie od osoby fizycznej, a jego koszt był droższy niż 1000 złotych. Jesteśmy wówczas zobowiązani do wypełnienia deklaracji skarbowej PCC-3 i wpłacić 2% od kwoty transakcji. ZUS skarbowy informuje że czas jaki na to przewidziano wynosi 14 dni.

Niestety niepokój allegrowiczów może budzić fakt, iż przepisy nie precyzują kiedy sprzedaż zacznie być interpretowana przez fiskusa jako działalność gospodarcza. Bardzo często zdarza się, iż to właśnie w czasie kontroli skarbówki okazuje się, że powinniśmy zarejestrować firmę i rozliczać się jak przedsiębiorcy.

Ważna jest powtarzalność i ciągłość. Pamiętajmy, iż o prowadzeniu działalności gospodarczej mówimy wówczas gdy handel w sieci to nasze podstawowe źródło utrzymania. Jeżeli allegrowicz ma wątpliwości warto skonsultować się z Krajowa Informacją Podatkową w skrócie KIP. Pamiętajmy jednak, iż informacja ta, w żadnym wypadku nie ma wiążącej mocy prawnej.

© 2012 Profesjonalna pomoc prawna online za darmo.